30 %

nemocných přichází s rakovinou varlat v pokročilém stadiu

23 %

pacientům je sdělena diagnóza se zpožděním o více než půl roku

01

šipka

už máš termín?

Rakovina varlat

Prevence, půl zdraví

Mladí muži rakovinu varlat podceňují, přestože se jedná o nejčastější nádorové onemocnění ve věku 15 až 40 let. Při včasném odhalení se dá velmi dobře léčit. Nepodceňuj samovyšetření. Rakovinu nevočůráš!

02

šipka

PŘÍZNAKY

Na velikosti záleží

Jak poznám, že něco není v pořádku?

Příznaky nemoci nejlépe poznáš pravidelným samovyšetřením. Nádor je obvykle zachycen jako bulka ve varleti, která se postupně zvětšuje. Nález nemusí být bolestivý. Pokud je, většinou jde o dlouhodobou, tupou bolest. V některých případech se může postupně zvětšovat celý šourek. Výjimečně je nádor objeven i při přetrvávajících bolestech v zádech či jiných projevech pokročilého onemocnění jako je hubnutí či slabost. Jestliže je nádor hormonálně aktivní, může se projevit třeba i zvětšením prsních žláz.

Máš podezření, že tam dole něco není v pohodě? Objednej se k urologovi!

03

šipka

PREVENCE

Ruční práce

Jak si rakovinu varlat nejlépe ohlídám?

Vlastníma rukama, fakt! Základem úspěšné léčby rakoviny varlat je včasné odhalení. Toho můžeš nejlépe dosáhnout jen pravidelným samovyšetřením. Jak na něj?

Instruktáž k samovyšetření

01

Uvolni se

Samovyšetření by nemělo být nic nepříjemného, ba naopak! Mělo by jít o naprosto přirozenou věc. Provedeš ho snadno pomocí palce a ukazováku. Ideálním místem je vana nebo sprcha, kde je kůže uvolněná a kde budeš mít soukromí.

02

Poznej svůj tvar

Prohmatej si šourek a tvar varlete nejprve na jedné a následně i na druhé straně. Snaž se zapamatovat obvyklou velikost a tvar svých varlat. Díky tomu lépe poznáš, že něco není v pořádku.

03

Opakování je základ

Opakování je matka moudrosti. A to platí i při samovyšetření. Jedině díky pravidelnosti bude mít smysl. Prováděj ho  minimálně jednou za čtyři až pět týdnů.

04

Něco nesedí?

Nově zjištěný útvar nebo tvarová odchylka ještě nemusí znamenat nádor. I tak je ale důležité navštívit praktika nebo nejbližší urologickou ambulanci. Každé odložení včasné diagnózy může mít vliv na úspěšnost léčby.

Máš podezření, že tam dole něco není v pohodě? Objednej se k urologovi!

KAM NA VYŠETŘENÍ